ממדף הספרים | הלו דורית | ניר דרום

חופשת הקיץ הפכה אותי ל"נהגת" מצד אחד, מצד שני סיפקה לי זמני קריאה ארוכים מכרגיל. לשמחתי הרבה זה הספר השני שקראתי הקיץ, עליו אני יכולה להמליץ ככזה ש"שווה קריאה". נהניתי ממנו בזמן שחיכיתי לדור ההמשך שיסיים פעילות. כוס קפה קר, פארק מול הים – מה צריכה אשה יותר בשביל לנוח ולהנות?

11411883_10153581965069349_1518259398630237597_o

עלילת הסיפור – איפה? מי? מתי?

 

9 ימים של התרחשויות שמתוארים דרך עיניהן, מחשבותיהן ופיהן של 4 דמויות (דורית, דודתה רייצ'ל, נייתן אהובה של רייצ'ל ובובי בן כיתתה של דורית.) ב – 3 ערים (ירושלים, תל אביב וניו – יורק) ומספרים 3 סיפורי אהבה (שרה ויואל, דודה רייצ'ל ונייתן, דורית ובובי).

זה רק נשמע מסובך – ברגע שמתחילים לקרוא, קל להתמכר לקצב המהיר של הסיפור, למעברים בין הדמויות, בין הערים, בין רגעי השמחה והעצב, בין סיפור אהבה שנגדע, סיפור אהבה שנראה כאילו נגמר אבל נרקם מחדש וסיפור אהבה צעירה שרק מתחיל להתרקם.

ניר דרום מצליח בכשרון רב לכתוב סיפור גם דרך "עיניים נשיות" – של נערה מתבגרת שמגלה סודות גדולים שנקברו עמוק ונחשפו וגם דרך עיניה של אשה בוגרת, דודה, בעלת עסק מצליח ו…כאן אני עוצרת כדי לא לקלקל למי שעוד לא קרא.

דורית היא גיבורת הסיפור. נערה בת 14 שנולדה אחרי שאביה נפטר. שרה, אמה שלא התאוששה מעולם מתוארת כמרוחקת, קרה, עושה את ההכרחי להשרדותה של הבת וזהו. כל שנה בקיץ הן נפרדות. דורית נוסעת לדודתה רייצ'ל בתל אביב שם נראה שהיא זוכה למנת האהבה, הדאגה ותשומת הלב שחסרה לה כל כך בבית. שרה נוסעת להודו, או לפחות כך כולם חושבים עד שרייצ'ל חושפת בפני דורית את נסיבות מותו האמיתיות של האב.

השבר שדורית חווה גדול כל כך, שבצעד לא אופייני לה ונואש היא עולה על מטוס לניו יורק. למזלה הגדול בן כיתתה בובי מבלה בעיר את כל חופשות הקיץ שלו ומה שהתחיל בירושלים במפגש מוזר בין השניים הופך במהרה למשהו אחר לגמרי בניו יורק. בובי מלווה אותה בגילויים המפתיעים, בעצב, בחששות וגם בשמחה.

לאורך הסיפור הקוראים נחשפים לאישיות הססגונית של דודה רייצ'ל, לאהבתה לדורית, לתפקיד שלה בשמירה על מה שנשאר מהתא המשפחתי הקטן שלה, לויתור שלה על אהבה גדולה ואולי לא.

ניר דרום מספק דרך סיפור קליל שנקרא במהירות זויות ראייה שונות על אהבה, הקרבה וחיפוש. הוא מצליח לקשור בין משפחה ממוצא הודי דוברת אנגלית, לאסון התאומים, לחיים בין תל אביב לירושלים. בין טרגדיה לאושר, בין לוותר לבין להתמיד.

אז מה כל כך מיוחד?

 

מעל לכל מרחפת דמותה של זמרת הקאנטרי דולי פרטון. דורית התחברה אליה כל כך, עד שלפעמים יש הרגשה שהיא כמו החבר הדמיוני שמלווה ילדים קטנים. גם דמותה של אופרה ווינפרי חוזרת לאורך הסיפור בזכות דמותה של דודה רייצ'ל. בעיני זה מפתיע, מעניין ומעלה חיוך.

השילוב של מילים באנגלית בתוך דיבורה של דודה רייצ'ל שבה את ליבי, אולי כי זה הזכיר לי את צורת הדיבור של בת דודתי כשעלתה לישראל והצלחתי ממש לשמוע אותה מגלגלת על לשונה את המשפטים המעורבבים עברית – אנגלית.

המשקפיים הורודים – מופיעים כבר על הכריכה וצובעים בצבע מיוחד את דמותה של דורית. הסבר ארוך יותר כבר יקלקל, וחבל.

לסיכום

 

מקסים, קצר, נקרא במהירות, מתאים לחופשה קצרה, לטיסה, לכמה שעות של התנתקות. זה ספר הביכורים של ניר דרום, אני מחכה לקרוא מה עוד יצא תחת מקלדתו.

למי שמעוניין להעביר כמה שעות של הנאה – אל תוותרו!

הפרטים ה"טכניים"

 

רומן נעורים קליל

303 עמודים – כולל מתכון למלאי קופטה ורשימת השירים המוזכרים לאורך הספר.

עורכת: רנה ורבין

הוצאה: כנרת, זמורה – ביתן, דביר

קריאה מהנה,

ליטל ירון – אשה בפלוס

ליטל ירון - אשה בפלוס

אישה בת 40+ שכבר נוטה יותר לכיוון ה-50. פסימית בהחלמה או אופטימית בהתהוות משתדלת להסתכל על הדברים מהצד החיובי, מהפלוס. מטיילת לבד ועם אחרים, תולעת ספרים, אוהבת מילים וכותבת גם למגירה וגם למסך. מכורה לקפה, קרמשניט ופאי לימון.
עוד עליי>>

פוסטים נוספים בנושא

תגובות ושאלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן